Coronavirus - We are currently in the Yellow Readiness Level, which means face to face activities can continue outdoors and indoors where safe to do so. Anyone aged 11+ must wear a face covering when indoors, unless they are exempt. For the latest updates, please check out our dedicated page here.

Roll of honour

Recognising achievements and thanking volunteers for their contribution to Scouts

2021

NameGroupAward
Colin Egerton1st HaltonBar to the Award for Merit
Sue Rosbottom10th WidnesAward for Merit
Matthew MorrisMersey Weaver / Cestrian / DracoAward for Merit
Carol Walker4th RuncornAward for Merit
David Woodward1st HaltonAward for Merit
Roy CollinsonMersey WeaverChief Scout’s Commendation
Amanda Butler4th WidnesChief Scout’s Commendation
Andrew PearsonMersey WeaverChief Scout’s Commendation
Brian WebberMersey WeaverChief Scout’s Commendation
Carl Shore1st Weston & Weston PointChief Scout’s Commendation
Cath MudfordMersey WeaverChief Scout’s Commendation
Claire Mault3rd & 9th RuncornChief Scout’s Commendation
Vicki Mannion4th WidnesChief Scout’s Commendation
Victoria Fifield1st NorleyChief Scout’s Commendation
Bill KeasleyMersey WeaverChief Scout’s Commendation
Yvonne WoodwardMersey Weaver / 3rd FrodshamChief Scout’s Commendation
Geoff Tantum4th FrodshamChief Scout’s Commendation
Graeme KayCestrianChief Scout’s Commendation
John TallonAquilaChief Scout’s Commendation
Matt Richards10th WidnesChief Scout’s Commendation
Matt MarnellMersey Weaver / 4th RuncornChief Scout’s Commendation
Peter Hignett1st MooreChief Scout’s Commendation
Richard O’Connell1st HaltonChief Scout’s Commendation
Sarah O’Connell1st HaltonChief Scout’s Commendation
Sarah Price1st Ince & EltonChief Scout’s Commendation
Tracey Remmington1st Newton & KingsleyChief Scout’s Commendation
Rob CouncilAquila Chief Scout’s Commendation
Stephne Douglas1st NorleyChief Scout’s Commendation
Colin Chalmers1st HelsbyChief Scout’s Commendation
Karen Chalmers1st HelsbyChief Scout’s Commendation
Sheena McLean1st NorleyChief Scout’s Commendation
Mark Walker1st Weston & Weston PointChief Scout’s Commendation
Carly Harris4th RuncornCommissioner’s Commendation
Callum LingerMersey Weaver / Draco / 1st Ince & EltonCommissioner’s Commendation
Emily MorrisMersey WeaverCommissioner’s Commendation
David Sconce4th FrodshamCommissioner’s Commendation
Lorna McTigueMersey Weaver / 3rd FrodshamCommissioner’s Commendation
Frank Gorrell1st MooreCommissioner’s Commendation
Andy Hill1st Moore / Mersey WeaverCommissioner’s Commendation
Emily Brown10th Widnes / Mersey WeaverCommissioner’s Commendation
Anna Tiplady1st HelsbyCommissioner’s Commendation

2020

NameGroupAward
Roger Owens1st Newton & KingsleySilver Wolf
Jane DuleyAppointments Panel / Climbing ASUBar to the Silver Acorn
Sandra Markey12th WidnesSilver Acorn
Graham Bowden1st Moore / Climbing ASUBar to the Award for Merit
Fiona Barry1st HelsbyAward for Merit
Richard Hamilton10th Widnes / Hillwalking & Trekking ASUAward for Merit
Ross Heaton1st Norley / Target Sports ASUAward for Merit
Felicia Campbell1st HelsbyChief Scout’s Commendation for Good Service
Ruth Clemson10th Widnes / YL ESUChief Scout’s Commendation for Good Service
Susan Fearn4th RuncornChief Scout’s Commendation for Good Service
Andy Gibson4th FrodshamChief Scout’s Commendation for Good Service
Heather Jones1st Newton & KingsleyChief Scout’s Commendation for Good Service
Laura Lambert14th WidnesChief Scout’s Commendation for Good Service
Andy McGovern1st Newton & KingsleyChief Scout’s Commendation for Good Service
John Nicholson1st HaltonChief Scout’s Commendation for Good Service
Ben Nugent1st HaltonChief Scout’s Commendation for Good Service
Peter PenlingtonEvent Support ASU / Activity Centre ASUChief Scout’s Commendation for Good Service
Michelle PickstockMersey WeaverChief Scout’s Commendation for Good Service
Margaret  Searson1st Weston & Weston PointChief Scout’s Commendation for Good Service
Victoria Serna1st Ince & EltonChief Scout’s Commendation for Good Service
Jeff ShawMersey WeaverChief Scout’s Commendation for Good Service
Natalie Tudor1st Ince & EltonChief Scout’s Commendation for Good Service
David Worthington10th WidnesChief Scout’s Commendation for Good Service
Phillip Sparke3rd FrodshamChief Scout’s Commendation for Good Service
Brian Doran1st HelsbyCommissioner’s Commendation 
Ellen HallamYoung Leader ESUCommissioner’s Commendation
David JoyceActivity Centre ASUCommissioner’s Commendation
Eandil Maddock1st Newton & KingsleyCommissioner’s Commendation
Cath MudfordMersey WeaverCommissioner’s Commendation
Jenni Stapleton4th Widnes / YL ESUCommissioner’s Commendation
Brian Webber Activity Centre ASUCommissioner’s Commendation
Barbara Pollock1st Weston & Weston PointCommissioner’s Commendation
Karen Chalmers1st HelsbyCommissioner’s Commendation
Colin Ashcroft1st HelsbyCommissioner’s Commendation
Caleb Johnson1st HelsbyChief Scout’s Personal Award
Blake Williams1st HelsbyChief Scout’s Personal Award
Oscar Walton1st HelsbyChief Scout’s Personal Award

2019

NameGroupAward
Glynn WatkinsMersey Weaver / 3rd & 9th RuncornSilver Acorn
Paul CookCheshire / Mersey Weaver / 8th WidnesSilver Acorn
David Grundy4th FrodshamSilver Acorn
Sandra HaleMersey Weaver / 6th RuncornSilver Acorn
Pat MoranCheshire / Mersey Weaver / CestrianSilver Acorn
Judith Potts1st HelsbyBar to the Award for Merit
Diane Gardner1st MooreBar to the Award for Merit
Graham Proctor1st Ince & EltonBar to the Award for Merit
Mark HaslamCestrianBar to the Award for Merit
Mike Kelly4th WidnesAward for Merit
Jim Griffiths1st Newton & KingsleyAward for Merit
Caroline MyersMersey Weaver Award for Merit
Emma Cummings1st HaltonAward for Merit
Johnathan WalkerMersey Weaver / Cestrian Award for Merit
Karen Foggin10th WidnesAward for Merit
Diane Jones1st HelsbyAward for Merit
Lisa Holland1st NorleyChief Scout’s Commendation
Edward Halliwell1st HelsbyChief Scout’s Commendation
Glynn Hammonds4th RuncornChief Scout’s Commendation
Kevin Mault3rd & 9th RuncornChief Scout’s Commendation
Ashley Proctor1st Ince & EltonChief Scout’s Commendation
Stuart KnoxAquilaChief Scout’s Commendation
Stephen Spencer1st Ince & EltonChief Scout’s Commendation
Callum Linger1st Ince & EltonChief Scout’s Commendation
Greg Hosker3rd & 9th RuncornChief Scout’s Commendation
Richard Tiplady1st HelsbyChief Scout’s Commendation
Andy Hill1st MooreChief Scout’s Commendation
Alex Atkinson4th FrodshamChief Scout’s Commendation
Laura Avery1st HalebankCommissioner’s Commendation
Kevin HollandMersey WeaverCommissioner’s Commendation
Matt Marnell4th RuncornCommissioner’s Commendation
Andrew PearsonMersey WeaverCommissioner’s Commendation
Vicki Serna1st Ince & EltonCommissioner’s Commendation
Yvonne WoodwardMersey Weaver / 3rd FrodshamCommissioner’s Commendation

2018

NameGroupAward

2017

NameGroupAward

2015

NameGroupAward